Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sevgi Kenti İstanbul
02-11-2019, 01:32 PM
Yorum: #1
Sevgi Kenti İstanbul
Sevgi Kenti İstanbul

Sevgi, insanlarda olduğu kadar çoğu canlılarda da vardır. Diğer yarınızın etkileneceği, kalbin en derininden gelen en güzel sözlerle yazıma başlamak istiyorum.

Sevda kuşun kanadında

Ürkütürsen tutamazsın,

Ökse ile sapanla vurursun da saramazsın,

Hayat sırrının suyunu

Çeşmelerden bulamazsın,

Ansızın bir deli çaydan içersin de kanamazsın.

Cem Karaca

Sevgi, insanlarda olduğu kadar çoğu canlılarda da bulunmaktadır. Örnek mi istersiniz? İşte örnek: Pencerenin önünde çayımı yudumlayıp Haliç’e gözlerimin daldığı bir anda 5-10 cm aralığımızdaki camın önüne konan iri bir martının birdenbire farkında oldum!

Hep martılarla iletişim kurmak isterdim. Hayalim gerçek oldu! Bunun sevinciyle hemen onunla iletişim kurmaya çalıştım. O kadar sevimliydi ki heyecanımı anlatamam!

Sezinlediğim kadarı ile gagasın cama değdirerek ilgi istiyordu, yem istiyordu, en önemlisi sevgi istiyordu. Beklediği o sevgiyi verme çabasını göstermem, beni çok mutlu etti!

Sevmek sevilmek, dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneşe benzer. Sevginin olduğu her yerde yeni bir güneş doğar.

Elbette ki tüm dertler, sevgiyle şifa bulur. Sevginin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunun bilincinde olmalıyız. Çünkü sevgi, o denli güzel bir iyileştirici ki; sevgi saçan bir çevrede dertliler sağlık bulur.

Sevgi, tüm dertleri ortadan kaldırır. Bu yüzden hayatımızdan sevgiyi eksik etmemeliyiz. Dünyaya sevgi gözlüğünden bakmalıyız. Öyle ki hayata sevgiyle bakan gönüller, tüm dertlerin yok olmasını gerçekleştirirler.

Sevgi, yüzlerde al al açar ve çevresini olumlu etkiler. Sevginin olduğu her yerde olumsuz düşünceler yok olur. İşte bu nedenle sevgiyi hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

Sevgi, tüm kapıları açan sihirli anahtardır. Bu sihirli anahtarı kullanarak iyiliklerin ve güzelliklerin kapısını açmalıyız. Sevgi sayesinde dünyamız daha huzurlu olur. İlgiyle ve dürüstlükle beslenen insanların yüreği her zaman sevgiyle doludur. İnsanlar çevresine sevgiyle yaklaşırlarsa daha güzel işlere imza atmayı da başarırlar.

Nasıl insan olmak istiyorsan, o kalitede ve özellikteki insanlarla dost olmalısın! Çünkü arifle oturan arif kalkar, cahille oturan cahil…

Güzel sözcüklerle yazımızı sonlandıralım: Kimi insanlar, kimi insanlara şifadır. Çevrenizde sevgi yelinin esmesini dilerken Tanrı şifanızı versin, diyorum.

*
Emine Dönüş ÖZATAR
kullanıcının tüm mesajlarını bul
02-11-2019, 01:42 PM
Yorum: #2
Sevgi & Sevmek
Sevgi & Sevmek

“Psikoterapi, temelde sevgi ile tedavidir.”

Freud

Sevgi, yürekten koparak gelen devasal bir duygudur. Hiçbir zaman ısmarlama ya da yapay sevgi olmaz. Sevgi, pazardan alınmaz. Yürekte tomurcuklanır ve gelişir.

Sev, demekle insan sevemez. Sevginin varlığından etkilenmesi gerekir. Gönlün akması, canın kaynamasıdır sevgi…

İnsan, Yürekten sevmeli… Sevginin derinliğini görebilmelidir.
Sevecekse insan candan sevmeli…

Kulağımıza gelen o hoş müzikteki söylem gibi:

Candan Sevmeli

Bırak düşünmeyi bırak korkuyu İçinden söküp at kötü duyguyu Aşk bir günlük değil, bir ömür boyu Sevecekse insan candan sevmeli Daldan dala konup gönül eylemez Bir sevgili yeter başka istemez Aşkı bilmeyenden şefkat beklenmez Sevecekse insan candan sevmeli… Sevgi, Yılmaz Tatlıses’in sözleriyle Burhan Bayar’ın müziğiyle anlamını bulur. Müzik, aşka ve derin sevgiye dönüştür.

İnsan, karşısındakine: “Seni seviyorum!”dediği zaman, coşkuyla

sevdiğini belli etmeli. Hatta kendini ele vermeli. Öyle ki tüm bünyesi etkilenmeli, titremelidir. Buna can-ı yürekten sevmek, denebilir.

Sevginin belirtilmesi aşamasında; yanaklar ala, pembeye durmalı, kalp yerinden fırlayacakmış, hissini verebilmelidir. Bu, küçümsenecek bir durum değil, bir bakıma duygunun zirve yapması, demektir.

İşte sevgi budur. Sevgi, diye ben buna derim. Kimi yetkin ağızlardan söylemlerle sevgiyi okuyalım:

Sevginin ve sevgilinin kitaplara, şiirlere, şarkılara girmesi iyi oldu. Belki de başka hiçbir yerde yaşayamayacaktı. William Faulkner

Sevgi, iki tinsel ve tensel yalnızın birbirini selamlaması, dokunması ve korumasıdır. Reiner Marie Rilke

Kişilik olmadan gerçek bir sevgiden ve erdemli bir sevgiliden söz açılamaz. Hermann Hesse

Seni candan ziyade cânânım / Sevdiğimdir, günahımı bilirim. Fasih Dede

Aşk; kişilere onur, ağırbaşlılık ve güzellik verir. Bernard Shaw

Gül dikensiz, sevgi engelsiz olmaz. Anonim

Emine Dönüş ÖZATAR
kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi